top of page

Gęsina na świętego Marcina 💚

Tradycja nakazuje, że gęsinę jutro się serwuje 🙂 I tak od wielu lat w dniu 11 listopada według polskiej tradycji zasiadając do stołu powinno się zjeść kawał upieczonej gęsiny. Choć ta potrawa w pomorskie przyszła z Wielkopolski to i tak cieszy się bardzo dużym uznaniem. Oczywiście zwolenników gęsiny jest nie mniej jak kaczki. Jest to specyficzny rodzaj mięsa, który wcale nie jest prosty i oczywisty do przyrządzenia, ale o tym trochę później 😃.

Tradycja przyrządzania gęsiny na Świętego Marcina wywodzi się jeszcze z czasów, gdy Polska była uboga i biedna, a posiłki z mięsa były istnym rarytasem. Sięgano po nie dlatego w listopadzie, bo ich mięso w tym właśnie okresie było tłuste i najsmaczniejsze. Niegdyś z kości zjedzonego na święto drobiu wróżono: białe przepowiadały śnieżną zimę, czerwone- mroźną, a plamiste- deszczową.


Obraz autorstwa <a href="https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/zblizenie-rece-trzymajac-tace-z-indykiem_10020430.htm#query=g%C4%99%C5%9B%20pieczona&position=2&from_view=search&track=ais">Freepik</a>

Gęsina na świętego Marcina, czyli jaka?

Danie to polega na pieczeniu lub duszeniu całej gęsiny, często nadziewanej różnymi przyprawami, takimi jak czosnek, cebula, lub suszone owoce. Gęsina na Świętego Marcina jest podawana z tradycyjnymi dodatkami np. takimi jak kiszone kapusty, kapusta modra, buraki na maśle z chrzanem, kopytka, pieczone ziemniaki czy też pieczone jabłka. W niektórych regionach w Polsce gęś podawana jest również z sosem żurawinowym, który dodaje jej wyjątkowego smaku. Dla mniej wymagających i nie posiadających wysoko rozwiniętych umiejętności kulinarnych 😉 polecamy zupę z Kaszub "Brukwiankę na gęsinie".


<a href="https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/pyszne-curry-z-ciecierzycy-i-ziemniakow-z-wolowina-w-czerwonym-rondlu_29174851.htm#query=zupa%20brukwianka&position=0&from_view=search&track=ais">Obraz autorstwa wirestock</a> na Freepik

Warto zaznaczyć, że tradycja gęsiny na Świętego Marcina jest nadal popularna i ceniona w Polsce. Można ją znaleźć zarówno w domach jak i w restauracjach, gdzie jest często serwowana jako specjalność dnia w okolicach 11 listopada aż do 27 listopada . Gęsina na Świętego Marcina to nie tylko wyjątkowe danie kulinarnie, ale także ważny element polskiej kultury i tradycji, który podkreśla znaczenie tego święta i zapewnia okazję do wspólnego świętowania. Obiad z gęsiną na Świętego Marcina to okazja do spotkania się z rodziną i przyjaciółmi, dzielenia się chwilą spędzoną przy stole, oraz wspólnego cieszenia się smacznym jedzeniem.


Życzymy pięknych chwil 💚

Krzysztof S.


9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page