top of page

Zupa bez mięsa, zupa bez ziemniaków.

Czy jest zupa 🤔 Dla jednych doskonała potrawa na lunch, dla innych wstęp do drugiego dania, a dla pozostałych dobry posiłek bez którego nie widzą dnia. Ta potrawa towarzyszy nam już od czasów prehistorycznych. Świadczą o tym szczątki neandertalczyka, którego odnaleziony szkielet był bez zębów 🫨Więc nasuwa się pytanie, jak on przetrwał i przeżył nie umierając z głodu? Wszystko świadczy o tym, że już wtedy nasi przodkowie gotowali zupy i było to ich jedno z ważniejszych pożywień.
Historia zupy jest całkiem ciekawa ;)

Najstarsze naczynie ceramiczne świadczące o początkach gotowania zupy pochodzi z 5000 r. p.n.e. i zostały odnalezione na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jednym z głównym sposobów gotowania zup, był wykopany dół na który nakładano muszle, wydrążone kamienie lub w późniejszym okresie ceramikę.

W Polsce zupy pojawiły się dopiero około XIII wieku. Były bardzo proste i skromne do póki nie nastąpił rozkwit świadomości o bogactwie roślin i warzyw które sprowadziła do Polski królowa Bona. Od tego momentu trudno sobie wyobrazić polskie stoły bez tej pysznej potrawy.

W Pomelo Bistro Bar przy ul. Ogarnej w Gdańsku to sezonowość dyktuje warunki w karcie menu. Szef Kuchni Marcin uszlachetnia swoją wiedzę z czytując na bieżąco pradawne przepisy gdańskich autochtonów, kucharzy i porady naszych prababek. Dzięki temu nasze zupy i inne potrawy tworzone są w nowoczesnym stylu i duchu ale dosłownie na korzeniach starogdańskiej i pradawnej tradycji.

W aktualnym okresie jesiennym zapraszamy na nasz bulion wołowy gotowany na warzywach korzennych. Aby dodać wyjątkowego aromatu naszą esencję wzbogacamy smakiem wędzonej śliwki suszonej. Tym razem na talerzach goszczą kluseczki szpinakowe, które doskonale czują się w towarzystwie tego jesiennego bulionu. Bulion znany jest w Polsce również od XVIII wieku, a przepis dotarł na nasze ziemie z Francji.


Jaka jest różnica, pomiędzy rosołem, a bulionem?

A jaka jest różnica pomiędzy bulionem, wywarem a rosołem? Mieliście kiedykolwiek taką zagwozdkę? Już wszystko tłumaczymy ;) Diabeł tkwi w szczegółach ;)

Rosół gotuje się od zimnej wody z mięsa i warzyw. Wywar to podstawa zup i sosów, który gotujemy na mięsach, kościach i warzywach. Natomiast bulion to klarowny wywar z kości, który uzyskuje się przez oddzielenie składników w odpowiedni sposób. Do przyrządzenia używa się duże ilości mięsa, natomiast w mniejszej proporcji wody. Dzięki temu bulion wołowy jest bardziej aromatyczny i esencjonalny.


Zupa dyniowa na Haiti symbolem wolności.

Kolejną naszą nowością na chłodne dni jest sycący Krem z Dyni i z Batatów, który przecieramy z pikantną pieczoną ciecierzycą, a na sam koniec sypiemy zielonym szczypiorem, aby nadać ostrości i wyrafinowania. Przepis na tę sycącą zupę pochodzi również z Francji z XVIII wieku gdzie w Europie nastąpił rozkwit gotowania i eksperymentowania. Zupa ta na początku była wykorzystywana w zakonach, szkołach i szpitalach na obszarach wiejskich. Z ciekawostek, na Haiti zupa dyniowa jest symbolem odzyskania wolności. Serwują ją każdego pierwszego dnia stycznia począwszy od 1804 roku! To właśnie wtedy Haiti odzyskało wolność i niepodległość. W tym dniu uwcześni francuscy niewolnicy przestali jeść zupę chlebową, bo według Francuzów nie zasługiwali na smaki dyni.


Liczę, że zaciekawiliśmy Państwa naszymi smakami jak i równie ciekawą historią.

Krzysztof S. 💚


1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page